Artikuj të mbledhur nga kërkimi për termin "Realizmit Politik"

Shenim: Per te pare si mund te permiresoni kerkimin tuaj, ju lutem vizitoni kete artikull!

»Njė teatėr i ndyrė! - Tema


- Shtuar 4 javė mė parė


»Visar Zhiti: Debati Jorgaqi-Kadare? Në diktaturë nuk kishte disidencë - BalkanWeb

TIRANE- Nëse libri është i njëjtë kudo e në çdo kohë, kështu duket, të qenit shkrimtar në diktaturë nuk është njëlloj me t&
- Shtuar 1 muaj mė parė


»Nasho Jorgaqi, letër Ismail Kadaresë: E kaluara, as shitet dhe as blihet dot - BalkanWeb

TIRANE - Romani i parë (për sa i përket kohës kur është shkruar) dhe i fundit (për kohën e botimit) i Ismail Kadaresë, "Mjegullat e Tiranës", ësh
- Shtuar 1 muaj mė parė


»‘Statusi’, Rama: Shqipėria, aset i vyer pėr Europėn. Basha: Pėrmbushėm njė nga kriteret - BalkanWeb

TIRANE- Marrja e statusit tė vendit kandidat pėr Bashkimin Europian po festohet me dy ceremoni tė ndryshme. Kėshtu, nė Pallatin e Brigadave, rreth 20:00 ka nisur kremtimi nga ana e qeverisė i cemremon
- Shtuar 3 muaj mė parė


»‘Statusi’, Rama: Shqipėria, aset i vyer i Europės. Basha: U pėrmbush njė nga kriteret - BalkanWeb

TIRANE- Marrja e statusit tė vendit kandidat pėr Bashkimin Europian u festua me dy ceremoni tė ndryshme. Kėshtu, nė Pallatin e Brigadave, rreth 20:00 nisi kremtimi nga ana e qeverisė i cemremonisė, ku
- Shtuar 3 muaj mė parė


»Anatomia e imazhit nostalgjik socialist - BalkanWeb

TIRANE-"Nga të gjitha artet, kinematografia është për ne më e rëndësishmja" shpallte në vitin 1919 profeti i revolucionit rus, Lenini. Pra, bolshevikët e k
- Shtuar 3 muaj mė parė


»Uri pėr greva, jo greva urie - Tema


- Shtuar 3 muaj mė parė


»Rexhep Qosja: Rugovėn e kam marrė nė shtėpi, mė sulmoi pa turp! - BalkanWeb

Ngjarje e kohė qė vijnė tė rrėfyera pėrmes ditarėve tė mbajtur ditė pas dite. Profesor Rexhep Qosja promovon nė dielėn nė Gjirokastėr kolanėn e ditarėve “DĖSHMITAR NĖ KOHĖ HISTORIKE” (Vėll
- Shtuar 4 muaj mė parė»Kėngėtari-autor Gjokė Vata, talentiqė ndriēoi nė humnerėn e territ - Shqiptarja.com

Duke lexuar pėr jetėn dhe veprėn e muzikantes sė verbėr austriake Maria Theresia Paradis, mbi famėn e saj si pianiste, kėngėtare, kompozitore apo pedagoge muzike, m’u duk sikur jeta e saj mė ngj
- Shtuar 4 muaj mė parė


»Pėr Enver Hoxhėn e artistėve tanė - Tema


- Shtuar 4 muaj mė parė


»INTERVISTA/ “Mea Culpa” e Qosjes: S’fola kur u dėnuan studentėt e mi. S'gjeta guximin - BalkanWeb

TIRANE-Pengje pėr njė kohė qė nuk kthehet mė, pendesa e thellė pėr marrėdhėnien me gruan dhe fėmijėt, por edhe mosguximi pėr tė mbrojtur studentėt qė arrestoheshin zėnė vend nė ditarėt e profesor Rexh
- Shtuar 5 muaj mė parė


»Rexhep Qosja i penduar që nuk mbrojti studentët - IndeksiOnline

 Sot pritet të bëhet promovimi i ditarëve (1966-2014) të Akademikut Rexhep Qosja, ku rrëfehet për ngjarjet më të rëndësishme dhe pengjet
- Shtuar 5 muaj mė parė


»Piktorë, trinitet, supermarket - BalkanWeb

Nuk është e lehtë që tre piktorë të krijojnë një trinitet, si kanë bërë Gazmend Leka, Aleksandër Filipi dhe Besim Tula, në ekspozit&eum
- Shtuar 5 muaj mė parė


»Shuhet poeti dhe profesori Koēi Petriti - Gazeta Shqip

Ikja e lirikut tė fundit Alda BARDHYLI
- Shtuar 5 muaj mė parė


»Markez, dėbimi nga SHBA dhe si arriti tė bėnte pėr vete Klintonin - Tirana Observer

Gabriel Garsia Markez, tė gjithė nė Makondo
- Shtuar 5 muaj mė parė


»Aurel Plasari: Si e shpëtova Gabriel Garcia Marquez-in nga censura - BalkanWeb

TIRANE - Rreth 32 vite më parë, i ra në dorë "Kronika e një vdekjeje të paralajmëruar". Atë kohë, rreth të 20-ave, prof. Aurel Plasari u befasua nga G
- Shtuar 5 muaj mė parė


»Drama shqipe, artistët japin tri mënyra për ta shpëtuar - BalkanWeb

TIRANE - Si mund të shpëtohet drama shqipe, për t'u rikthyer cilësisht e suksesshëm në skenën e teatrit duke bërë për vete publikun? Kjo qe tema e nj&
- Shtuar 5 muaj mė parė


»Takimi Mbarëkombëtar për Dramaturgjinë, Kumbaro: Institucionet në shërbim të kulturës - BalkanWeb

TIRANË-Në kuadër të kalendarit të përbashkët kulturor Shqipëri-Kosovë, i cili u nënshkrua më 13 shkurt 2014 mes Ministrisë së Kultur&eu
- Shtuar 5 muaj mė parė


»Rama: Qytete pa u vėnė dorė qė prej realizimit socialist, do i transformojmė - BalkanWeb

TIRANĖ- Kryeministri Edi Rama theksoi sot rėndėsinė e reformės administrativo-territoriale, nė mėnyrė qė siē tha ai, tė kurohet me efektshmėri plaga e copėzimit territorial e administrativ tė vendit.
- Shtuar 5 muaj mė parė


< Më para | 1 | 2 | 3 | Më pas >
0 total -> total 1 529 ->529 0 total_found -> total_found 1 529 ->529 0 time -> time 1 0.010 ->0.010 0 keyword[0] -> keyword[0] 1 realizmit ->realizmit 0 docs[0] -> docs[0] 1 1507 ->1507 0 hits[0] -> hits[0] 1 2282 ->2282 0 keyword[1] -> keyword[1] 1 politik ->politik 0 docs[1] -> docs[1] 1 136260 ->136260 0 hits[1] -> hits[1] 1 283332 ->283332

Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos