Art me riciklim. Kapelja e erciz Topullit me qese 1 2 3 4 5 2 vota e d

 Një artizane në Gjirokaster ka nisur te shfrytezoje per prodhime artizanale qeset e plasmaseve qe per vite me radhe jane flakur si mbeturina. Tani e tutje nje prodhim krejt i veçante do tu serviret vizitoreve vendas dhe te huaj, por edhe banoreve gjirokastrite nga aritazania e njohur Eli Zhulati. Ne prag te sezonit tursitik, artizania qe ushtron aktivitetin ne pjesen muzeale, prej vitesh ka grumbulluar nje sasi te konsiderueshme plasmasi duke bere tashme riciklimin e tyre dhe duke i rikthyer ato në canta te punuara artistikisht. Punimi i saj më i fundit eshte edhe thurja e kapeles se heroit Çerciz Topulli. Lexo tĆ« plotĆ« ...   ā€œQaj dhe qeshā€, dy kultura nĆ« njĆ« roman 1 2 3 4 5 (1 votĆ«) e premte , 27 maj 2011 Austriakja adoleshente që u dashurua në vitet ‘90 me një djalosh shqiptar, është kthyer në Shqipëri si një shkrimtare. Andrea Grill sjell për lexuesin një roman i cili rrëfen ndjenjat e dy të rinjve të cilët ndaheshin nga kultura të ndryshme dhe kufijtë mes vendeve.
Lexo tĆ« plotĆ« ...   ā€œDon Karlosā€ nĆ« Teatrin e Operas 1 2 3 4 5 (0 vota) e mĆ«rkurĆ« , 25 maj 2011 Një nga operat më të bukura dhe më të vështira të Verdit u realizua të martën në mbrëmje për herë të parë në Teatrin Shqiptar të Operas. Regjizori Nikolin Gurakuqi drejtoi një grup prej 10 solistësh nga Italia, Venezuela e Maqedonia, por edhe shumë artistë shqiptarë të cilët morën pjesë në një nga operat më massive të realizuara ndonjeherë nga ky teatër.

Lexo tĆ« plotĆ« ...   Festivali i KanĆ«s, ā€œPema e JetĆ«sā€ rrĆ«mben PalmĆ«n e ArtĆ« 1 2 3 4 5 (1 votĆ«) e hĆ«nĆ« , 23 maj 2011 Ul siparin edicioni i 64 i festivalit më të rëndësishëm të filmit në Europë. Në mbyllje të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit në Kanë "The Tree of Life", “Pema e Jetës”  e regjisorit Terrence Malick fitoi Palmën e Artë. 

Lexo tĆ« plotĆ« ...   Arkeologjia pa fonde, Korkuti: Ekspeditat tĆ« bllokuara 1 2 3 4 5 (2 vota) e martĆ« , 17 maj 2011 Situata aktuale e arkeologjisë shqiptare është pothuajse e mjerueshme. Pas 50 vitesh pun, arkeologu Myzafer Korkuti e sheh me shqetësim pamundësinë e arkeologëve shqiptarë për të zhvilluar një pjesë të madhe të ekspeditave në të gjithë vendin.
Lexo tĆ« plotĆ« ...   7 finalistĆ«t, ekspozitĆ« pĆ«r Ƨmimin e artit bashkĆ«kohor 1 2 3 4 5 (0 vota) e hĆ«nĆ« , 16 maj 2011 Shtatë artistë shqiptarë janë përzgjedhur si më të mirët e këtij viti në konkursin e artit bashkëkohor “Ardhje”. Për të pestin vit radhazi ky konkurs ka bashkuar artistët të cilët kanë shprehur nëpërmjet mediumeve të ndryshme shqetësimet dhe përjetimet aktuale sa personale, shoqërore aq edhe politike. Lexo tĆ« plotĆ« ...   Jeta mes shtizave, Hajrie MaƧi ekspozon punimet e saj 1 2 3 4 5 (2 vota) e premte , 13 maj 2011 Arti i punimit të tekstilit me dorë kultivohet shumë rrallë në vitet e fundit. Por ka ende gra të cilat jo vetëm krijojnë, por kanë lidhur jetën me ketë punë. Këto veshje të punuara të gjitha me dorë në ekspozitën e çelur në hollin e Muzeut Kombëtar janë arti i një gruaje pensioniste. Hajrie Maçi tregon se nuk është ndarë kurrë nga shtizat e saj.

Lexo tĆ« plotĆ« ...   ā€œLindur nĆ« diktaturĆ«ā€, 40 vitet e Stefan TaƧit nĆ« art 1 2 3 4 5 (1 votĆ«) e premte , 13 maj 2011 Mitet, idhujt dhe figurat që shoqërojnë njeriun që nga fëmijëria, bashkohen në një moment duke shprehur një këndvështrim historik personal.
Lexo tĆ« plotĆ« ...   Eurovizion, ShqipĆ«ria nuk kualifikohet pĆ«r nĆ« finale 1 2 3 4 5 (2 vota) e mĆ«rkurĆ« , 11 maj 2011 Përfaqësuesja e Shqipërisë, Aurela Gaçe, nuk ka arritur që të jetë pjesë e finales së madhe të festivalit evropian të këngës “Eurovision Song Contest” që po mbahet në Düsseldorf të Gjermanisë.

Lexo tĆ« plotĆ« ...   Ylli i Hollivudit, ceremoni gala pĆ«r Sofia Loren 1 2 3 4 5 (4 vota) e premte , 06 maj 2011 Bukuroshja e Hollivudit, që nuk njeh moshë Sofia Loren shkeli tërë hijeshi tapetin e kuq në Beverli Hills, në një ceremoni gala për të vlerësuar jetën dhe karrierën e aktores legjendare.

Lexo tƫ plotƫ ...

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Alsat

Publikuar nga: Alsat

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos