Lajmet e tërhequra në datën 2014-07-26 nga gazeta Ora News (gjithsej 45 artikuj )

» Shkolla 9-vjeēare Kamėz jashtė funksionit pėr bazėn materiale, pret zgjidhje nga Ministria e Arsimit

Punimet e stėrzgjatuara nė  shkollėn 9-vjeēare numėr 5 nė  Kamėz, kanė  pėrfunduar qė nė muajin gusht tė vitit tė shkuar, por shkolla nuk gėzon funksion tė plotė pėr mungesė  tė  bazės materiale. Njė  shqetėsim i tillė ėshtė  bėrė  i njohur nė emisionin Alarm nga banorėt e kėsaj zone, tė cilėt tė shqetėsuar pėr fatin e fėmijėve tė tyre, i bėjnė apel Ministrisė  sė Arsimit tė marrė masa pėr kėtė shkollė dhe kthimin e saj nė shėrbim tė fėmijėve tė tyre. Alarm e ka ndjekur nga afėr

» Marto: Reforma Territoriale e domosdoshme, jo bashkimit tė Himarės me Vranishtin

Tiranė - Deputeti i Partisė Socialiste, Andrea Marto, ka deklaruar se ėshtė kundėr bashkimit tė bashkisė sė Himarės me komunėn e Vranishtit dhe pro bashkimit me Komunėn e Lukovės. Ai ėshtė shprehur se nuk ka qenė kundėr reformės territoriale, pasi e quan tė domosdoshme, por ka kundėrshtuar njė zonė tė caktuar tė reformės Administrativo-Territoriale. Marto pėr  RTV Ora News ėshtė shprehur se mendimi i tij nuk ka tė bėjė me pėrkatėsitė etnike dhe fetare, por pozit

» Lista Serbe i bashkohet koalicionit LDK-AAK-NISMA, kundėr pretendimeve tė PDK

Prishtine-Lista e serbe i ėshtė bashkuar koalicionit LDK-AAK-NISMA pėr ta nėnshkruar dokumentin qė kundėrargumenton pretendimet e PDK-sė pėr shkeljet gjatė seancės sė 17 korrikut pėr kryetar tė Kuvendit,seancė ku Isa Mustafa mori 65 vota nga 83 deputetė tė pranishėm. Sipas RTK edhe kreu i Nismės, Fatmir Limaj, thotė se teksti i argumentimeve tė bllokut LDK-AAK-NISMA, e sė cilės sot iu bashkua edhe Lista Serbe, tashmė ėshtė gati. Nėnshkrimin nga Lista Serbe e kon

» Papa Franēesku drekon nė mensė me punonjėsit e Vatikanit

Papa Franēesku ka ngrėnė drekė nė njė mensė sė bashku me punonjėsit e Vatikanit. Papa pėr habinė e tė gjithė punonjėsve tė cilėt po hanin nė mensė, ėshtė paraqitur krejt papritur dhe ashtu si gjithė tė tjerėt ka pritur nė rradhė pėr tė marrė ushqimin e tij, ėshtė ulur nė tryezė me punėtorėt dhe ka ngrėnė drekė sė bashku me ta. Ky veprim i Papės nuk ėshtė bėrė thjeshtė pėr tė bėrė pėrshtypje tė mirė tek njerėzit, por fotot tregojnė njė sjellje tė natyrshme tė tij. Papa Fra

» Reklamat e 300 ditėve, Njė reklamė pėr 300 ditėt e qeverisė kushton 400 euro, Rama nė opozitė akuzoi Berishėn,

Punėt e 300 ditėve tė para qeveria ka vendosur t’i propogandojė me reklamė. Nė ēdo cep tė Tiranės, dhe auostradėn Tiranė-Durrės, janė vendosur reklamat propagandistike tė punės sė qeverisė. Nė njė nga kėto reklama kryeministri nuk harron tė pėrmendė uljen e taksave pėr 97 % tė shqiptarėve. Sakaq, lind pyetja, po kėto reklama me lekėt e kujt janė paguar? Gazetarja e emisionit investigativ Alarm, Arjana Loēe, ėshtė interesuar pėr ēmimin e njė reklame tė tillė tek kom

» Kundėr ndarjes sė re, nė Shkodėr e Korēė protestojnė banorėt e komunave tė djathta

Nė Korēė dhe nė Shkodėr banorė tė komunave kryesisht tė djathta kanė nisur protestat kundėr ndarjes sė re territoriale. Nė Shkodėr rreth orės 10.00 banorė tė komunės sė Velipojės, Dukagjinit dhe Vau Dejės janė vendosur nė rrugėn Shkodėr-Tiranė, tek harku i Bėrdicės dhe kanė tentuar tė bllokojnė rrugėn. Por FNSH  ka ndėrhyrė pėr ti larguar. Protesta zgjati vetėm disa 10 minuta dhepjesėmarrja ishte e vogėl informon Bepin Kolvataj, gazetari i Ora News. Protesta e banorėve mb

» 300 ditėt e Edi Ramės, 400 euro njė reklamė. Kur ishte nė opozitė: Berisha reklamė me lekėt tona

Punėt e 300 ditėve tė para qeveria ka vendosur t’i propogandojė me reklamė. Nė ēdo cep tė Tiranės, dhe auostradėn Tiranė-Durrės, janė vendosur reklamat propagandistike ku tregohet suksesi i qeverisė. Lind pyetja, po kėto reklama me lekėt e kujt janė paguar? Gazetarja e emisionit investigativ Alarm, Arjana Loēe, ėshtė interesuar pėr ēmimin e njė reklame tė tillė tek kompania qė ka bėrė reklamėn dhe qė numri i kontaktit ndodhet pikėrisht poshtė posterit. Firma kontakt

» Basha takon Mogherinin: Situata kritike, kėrkon vėzhgim tė kujdesshėm tė BE-sė

Tiranė- Kryetari i Partisė Demokratike i pėrcjell ministres sė Jashtme italiane Mogherini shqetėsimin pėr situatėn qė ai e quan “kritike” nė Shqipėri dhe kėrkon monitorim dhe analizė tė thellė nga Bashkimi Europian. Basha akuzon qeverinė Rama-Meta pėr kapjen e institucioneve dhe kėrcėnimin e opozitės nė parlament. Duke denoncuar rastin e  deputetit tė PS-sė Arben Ndoka, i dėnuar nė Itali, Basha shpjegoi dhe arsyen qė e detyruar Partinė Demokratike tė ndėrpresė marrdh

» Zgjidhja e marrėveshjes me CEZ- pr/ligji nis tė shqyrtohet tė hėnėn nė komisione

Komisionet parlamentare nisin tė hėnėn shqyrtimin e projektligjit ‘Pėr zgjidhjen me mirėkuptim tė marrėveshjes ndėrmjet palės shqiptare dhe Shoqėrise CEZ,A.S.’ Pas vendimit tė parlamentit pėr shqyrtimin me procedurė tė pėrshpejtuar tė saj, drafti do tė fillojė tė diskutohet nė komisionin e Ekonomisė dhe atė tė Ligjeve. Marrėveshja synon rikthimin e aksioneve tė zotėruara nga CEZ, duke kaluar pronėsinė e sistemit tė shpėrndarjes nė administrim tė plotė shtetėror. Sipas marrė

» Nishani mesazh vlerėsimi ish-Presidentit izraelit, Shimon Peres nė pėrfundim tė mandatit

Kreu i shtetit Bujar Nishani i ka dėrguar njė mesazh vlerėsimi ish-Presidentit tė Shtetit tė Izraelit, Shimon Peres me rastin e pėrfundimit tė mandatit tė tij. Nė mesazhin e dėrguar  Nishani vlerėson kontributin e ēmuar tė dhėnė nga ish presidenti i Izraelit nė interes tė Shqipėrisė. Ai  ka kujtuar gjithashtu takimin e pėrbashkėt njė vit mė parė nė Izrael pėr konsolidimin e marrėdhėnieve dypalėshe. “Me rastin e pėrfundimit tė detyrės Suaj si President i Shtetit tė Izraelit, kam k

» Kundėr ndarjes sė re territoriale, nė Shkodėr e Korēė protestojnė banorėt e disa komunave

Nė Korēė dhe nė Shkodėr banorė tė komunave kryesisht tė djathta kanė nisur protestat kundėr ndarjes sė re territoriale. Nė Shkodėr rreth orės 10.00 banorė tė komunės sė Velipojės, Dukagjinit dhe Vau Dejės janė vendosur nė rrugėn Shkodėr-Tiranė, tek harku i Bėrdicės dhe kanė tentuar tė bllokojnė rrugėn. Por FNSH  ka ndėrhyrė pėr ti larguar. Protesta zgjati vetėm disa 10 minuta dhepjesėmarrja ishte e vogėl informon Bepin Kolvataj, gazetari i Ora News. Protesta e banorėve mb

» Ndarja territoriale, Sullaku: Reforma gjysmake, fshatrat e Elbasanit tė mos i bashkon qytetit

Elbasan- Kur reforma territoriale po shkon nė fazen ne saj deēizive janė shtuar dhe zėrat kundėr saj. Sabri Sullaku, kryetari i komunės sė Bradasheshit nė Qarkun e Elbasanit tha se variantet e paraqitura nga qeveria pėr ndarjen e re territoriale janė tė bėra brenda njė minuti. Ai e cilėsoi reformėn si gjysmake dhe kėrkoi qė fshatrat e Elbasanit tė mos i bashkon qytetit si njėsi e vetme. Sipas tij qeveria nuk ka marrė mėndimin e banorėve tė komunave pėr ndarjet e reja administ

» Mustafa: Nuk do tė bėjmė pazare me PDK-nė

Prishtine- Kreu i Lidhjes Demokratike tė Kosovės, Isa Mustafa, thotė se nuk do tė bėhen pazare me PDK-nė dhe se blloku LDK- AAK- Nisma, i ofron kėtij vendi njė qeveri tė qėndrueshme dhe me integritet. Pėrmes njė postimi nė fb Mustafa vlerėson se me qeverisjen e tyre do tė sigurohet stabilitet politik dhe zhvillim ekonomik. Blloku fitues, LDK AAK Nisma, i ofron kėtij vendi njė qeveri tė qėndrueshme dhe me integritet. Qeverisja jonė do tė siguroj stabilitet politik dhe zhvillim ek

» Hilary Duff publikon i rikthehet muzikės pas 7 vjetėsh

Prej kohėsh ish ylli i Disney dhe kėngėtarja Hilary Duff nuk ka publikuar kėngė tė saj. Pasi pati njė kohė tė vėshtirė pas divorcit me burrin e saj dhe pėrkujdesjes pėr djalin 2 vjeēar kėngėtarja tashmė ka lancuar kėngėn e saj mė tė re Chasing the Sun. 22 vjeēarja ka performuar singėllin e saj nė Marquee nė Nju Jork me miqtė, familjarėt dhe fansat.

» Kelmendi: Mos pini coca-cola, janė produkte tė atij regjimi qė vret palestinezėt

Mos pini coca cola, mos ti vrasim palestinezėt me paratė tona. Ky ka qenė postimi nė facebook i deputetit tė PD-sė nė Kosovė, Gėzim Kelmendi. Ai ka kėrkuar nga qytetarėt tė mos konsumojnė pijet me gaz, sipas tij produkte tė atij regjimi qė vret. Tė nderuar vėllezėr dhe motra, kam njė kėrkesė – lutje nga ju Duke besuar nė virtytet dhe zemrat e juaja,ju lus me sinqeritetin mė tė thellė qė tė i bojkotoni,mos i konsumoni ” Coca Cola, Fantėn, Sprite dhe Schweppes ”

» Dafina Zeqiri tregon besimin, Zoti ėshtė i mrekullueshėm

Dafina Zeqiri siē duket ėshtė e zėnė tashmė me mbajtjen e tureve tė saj muzikore nėpėr clubet mė tė njohura tė vendit. E veshur me njė fustan tė zi dhe me flokėt e kalura gėrshet ajo ka postuar njė foto nė Instagram ku po kėndon nė njė skenė nė Pejė. Kėngėtarja ka shkruar nė foto njė dedikim pėr Zotin dhe duke thėnė se ėndrrat bėhen realitet kur besojmė nė to. God Is Great! Be Patience & Ur Dreams Will Come True  #peja #lastnight #duffteam #dreamteam-ka shkruar ajo nė

» Mali i Zi, Shqipėria dhe Kosova, marrėveshje pėr pikat e kufirit trepalėsh

Mali i Zi, Shqipėria dhe Kosova kanė arritur marrėveshje pėr pikat e kufirit trepalėsh, ka njoftuar dje Ministria e Brendshme e Malit tė Zi. Pėrfaqėsuesit e tri komisioneve shtetėrore nė Podgoricė tė Malit tė Zi e kanė nėnshkruar marrėveshjen pėr “pikėn e takimit tė kufirit shtetėror tė tri shteteve, e cila ėshtė e shėnuar me shenjėn e kufirit trepalėsh” dhe pėr mirėmbajtjen e saj, raporton agjencia Beta nga Podgorica. Nė takim, poashtu ėshtė arritur marrėveshja pėr z

» Modelja bėn selfie tė fshehtė me vajzat e Presidentit Obama

Njė fanse e vėmendshme ka bėrė njė selfie befasuese me familjen e famshme Obama. Vajza e cila ishte nė njė koncert tė Beyonce nė Chicago ishte pozicionuar para Michelle dhe Sasha Obama teksa i ka kapur ato nė foto. Yesenia Herrera ka bėrė bujė me kėtė foto nė tė cilėn kanė dalė vajzat e presidentit tė SHBA Barack Obama, Sasha dhe Malia sėbashku mu nėnėn e tyre. Herrerra njė modele nga Chicago e ka postuar kėtė foto nė Instagramin e saj po shumė shpejt foto e famshme ėshtė shpėrn

» Terroristi bėn foto me dy koka tė prera njerėzish, e poston nė Twitter

Me syze tė varura mbi kėmishė dhe me njė buzėqeshje nė gojė, njė terrorist Australian tregon me krenari pėrpara kamerės dy kokė tė prera qė i mban nė duan nė Siri. Mohamed Elomar nga Sidnej ka pozuar mė kokėt e prera teksa shoku i tij terroristi Khaled Sharrouf e ka postuar nė Twitter. Por edhe njė imazh tjetėr po trondit opinionin publik ku tregon kokėt e njerėzve tė vrarė tė varur mbi telat e njė rrethimi nė Siri. Tė parėt pėr lajmin e fundit. Ndiqni

» Konflikti nė Ukrainė, Rusia akuza SHBA: Fushatė diskretitimi

Rusia ka akuzuar SHBA pėr fillimin e njė “fushate diskretitimi” lidhur me pėrfshirjen e saj nė konfliktin e Ukrainės. Ministria e Jashtme nė Moskė deklaroi se refuzon “insinuatat e pabazuara publike” nga qeveria e SHBA. Por Pentagoni thotė se beson qe lėvizja e sistemeve ruse tė artilerisė sė kalibrit tė rėndė, pėrtej kufirit me Ukrainėn, ėshtė “i pashmangshėm.” Kjo ngjarje vjen pasi trupat e viktimave tė avionit MH17, i cili u rrėzua nė Ukrainė, arr

< Më para | 1 | 2 | 3 | Më pas >

Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos